Ochrana proti vetru aj susedom

Ľudstvo žije v spoločenstvách, občas však postačuje spoločnosť úzkej rodiny. Aj keď susedia sú väčšinou milí ľudia s dobrým úmyslom, niekedy sú príliš aktívni. Ak túžite po súkromí a chcete vylúčiť okolitý vonkajší svet, dobre vám poslúži markíza typu paraván. Uzavretá konštrukcia kazety chráni textíliu (plachta), materiál (tienidlo). V prípade víkendových domov sa tieto markízy dajú jedným pohybom uložiť na bezpečné miesto.

Ozdoba domu


Aký tvar si vybrať? Okrúhly, obdĺžníkový, jednofarebný alebo pásikavý? Vyberte si, čo sa vám najviac páči.Väčšina tienidiel je vyhotovená aj v okrúhlych aj v obdĺžníkových tvaroch. Váš výber môže závisieť od daností domu a vášho osobného vkusu. Všetky konštrukcie majú kontinuálny profil, tým pádom sú ľahko montovateľné a variabilné. Jednotlivé tienidlá sa dajú spájať, aby tienenie bolo dokonalé aj na väčších plochách. Samozrejmosťou je, že konštrukcie sú nehrdzavejúce a textílie sú impregnované, vyrábané nano technológiou.

Jednoduché a dobré


Hovorí sa, že niekedy je menej viac. Tienidlá možno ovládať ručne alebo so zabudovaným motorom. V oblej alebo hranatej kazete, v prípade zabudovania bez kazety, s vodiacimi lištami, či vystužujúcimi vláknami. Najvhodnejšie riešenie si zvolíte vy. Kvalitný mechanizmus vám zabezpečí ľahké ovládanie a dlhú životnosť.

Tienidlá pre veľké plochy, zimné záhrady


Kvôli priamemu slnečnému žiareniu sa zimná záhrada silno prehrieva. Obzvlášť to platí pre zimné záhrady na južnej, resp. západnej strane. Teplota sa dá regulovať vetraním, avšak horúce lúče slnka môžu byť aj tak veľmi nepríjemné. Teplotu môžeme regulovať aj klimatizáciou, bez tienenia však môže byť spotreba energie veľmi vysoká, nehovoriac o následkoch klimatizácie na zdravie človeka. Tienením zimných záhrad môžeme predísť skleníkovému efektu. Tienenie na vnútorných plochách je efektívne iba v kombinácii s vetraním. Vonkajšie tienenie už pred samotným sklom eliminuje väčšinu slnečného žiarenia, prepúšťa iba 5 % tepla zo slnečného žiarenia.

Bezpečné a elegantné


Správne navrhnúť tienenie pre terasu je vždy výzvou. Malo by byť v potrebnom rozmere, musí vydržať aj silnejší vietor, malo by sa dať používať aj v daždi a nie v poslednom rade má byť aj pekné, vkusné. Tomuto dokonale vyhovujú tienidlá typu pergola. Systém pergola plne vyhovuje uvedeným požiadavkám. Uzavretá kazeta vždy zaručuje dostatočnú ochranu pre textíliu, konštrukcia z hliníka zase poskytuje dostatočnú bezpečnosť. Pri 14-stupňovom uhle (náklone) vodotesnej textílie sa na tienidle nenazbiera voda, to znamená, že je použiteľné aj v daždi.

Zasklené terasy – obytné priestory v každom počasí


Záhradné terasy sú obľúbenými miestami na trávenie voľného času od mája až do septembra, pomerne často však tento príjemný oddych môže prekaziť počasie. Navyše, zakrývanie alebo odkladanie záhradného nábytku nemusí patriť k našim najobľúbenejším činnostiam. Na to, aby sme sa tomu vyhli a mali ešte viac času na strávenie voľného času v záhrade, resp. na terase, môžu  poslúžiť tienidlá typu pergola.

Vonkajšie tienidlá ako stavebné prvky


Vonkajšie tienidlá nie sú iba tieniacou technikou ale aj dôležitými stavebnými prvkami. Nemajú za úlohu iba tienenie, slúžia aj ako dekoratívne prvky stavby, prípadne, podľa potreby, bez povšimnutia splynú so stavbou. Vonkajšie tienidlá sa vyrábajú použitím materiálov odolných voči počasiu a vonkajšiemu prostrediu. Vďaka tomu nemenia svoj tvar ani farbu. Ich ovládanie môže byť ručné, resp. pomocou motora. V prípade motorického ovládania môžeme použiť napr. čidlá pohybu vetra – ovzdušia, svetelný senzor alebo diaľkové ovládanie s akýmkoľvek typom tienenia. Moderné stavebné prvky, ako napr. automatické rolety, žalúzie, markízy či garážové brány, v dnešnej dobe môžeme použiť kdekoľvek.